Metličkové žilky trápia väčšinou ženy, no muži nie sú výnimkou. Sú to viditeľné modré alebo fialové žilky, pripomínajúce pavučinku. V podstate ide o rozšírené žilky pri povrchu kože, ktoré štandardne neplnia normálne fyziologické funkcie.

Môžeme ich ošetrovať viacerými spôsobmi. V našej ambulancii využívame sklerotizáciu a ošetrenie laserom.

Sklerotizácia

Sklerotizácia je ambulantné ošetrenie, pri ktorom sa do žiliek injekčne vstrekuje sklerotizačná látka. Tá má za úlohu žilky stiahnuť a uzavrieť. V závislosti od veľkosti žiliek a reakcie organizmu sa zákrok môže opakovať viacej krát v rozpätí jedného až troch mesiacoch. Ošetrenie Vás nejako neobmedzuje v osobnom či pracovnom živote.
Odporúča sa počas dňa nosiť kompresné pančuchy na podporu dosiahnutého efektu.

Po sklerotizácii môžu zostať ešte drobné žilky, ktoré vieme doladiť ošetrením pomocou laseru.

Ošetrenie laserom

Pri laserovom ošetrení žiliek dochádza k pohlteniu laserovej energie krvným farbivom v cievkach. Energia sa v cievkach premení na teplo, ktoré ju zataví a tá sa následne vstrebe. Ošetrenie je vnímané ako intenzívne teplo alebo ako štipnutie.
Proces liečby cievnych ochorení si vyžaduje čas a často krát aj opakované ošetrenia. Ošetrenie je možné opakovať cca po 3-4 týždňoch. Niektoré ochorenia cievok sa dajú odstrániť úplne, niektoré sa dajú zmierniť, prípadne stabilizovať.
Po ošetrení môže dôjsť k začervenaniu, opuchu, prípadne môže vzniknúť modrinka. Aspoň 4 týždne po ošetrení laserom sa ošetrovaná oblasť nesmie vystavovať slnečnému žiareniu a je potrebné používať ochranný faktor SPF 50+. Tiež je potrebné vyhýbať sa saune, horúcim kúpeľom. Po ošetrení žiliek na dolných končatinách sa neodporúča následná fyzická záťaž a pre dosiahnutie čo najlepšieho efektu je vhodné použitie podporných pančúch.

Najvhodnejšími obdobiami na zákrok sú jeseň a zima.