Celulitída je bežným stavom kože, známym svojimi prejavmi nerovnomerností. Je zapríčinená zväčšenými tukovými bunkami zachytenými nepružnou sieťou vláknitých sept umiestnených v podkožných vrstvách.

Celulitída sa vyskytuje u 85-98% post- pubertálnych žien. Dlhé roky sme si mysleli, že sa celulitída objavuje primárne vďaka obezite, nadmernému priberaniu na váhe, nedostatku pohybu a nesprávnej výžive, v skutočnosti však toto nie sú príčiny celulitídy. Celulitída sa formuje vďaka niekoľkým genetickým a fyzikálnym faktorom, ktoré zahŕňajú hormóny, vaskulárne zmeny a zmeny v spojivovom tkanive. Predovšetkým je za zmeny zodpovedný hormón estrogén, ktorý má tiež schopnosť zvláčňovať a zmäkčovať väzivo. Vznik celulitídy podporuje tiež usporiadanie podkožného väziva, ktoré je odlišné u žien a u mužov.

V počiatočných štádiách je celulitída považovaná skôr za problém kozmetický. Najčastejšie sa vyskytuje v oblasti stehien, zadočku, postupuje aj na lýtkovú oblasť, ramená bruško. V extrémnych prípadoch sa môže takto zmeniť i celý povrch kože. Pri takomto extrémnom postihnutí celulitídou už však môžu nastať aj zdravotné komplikácie. Môže ísť o poruchy kĺbov so sprevádzajúcimi opuchmi. Útlakom kožných nervov a ciev sa môže stať koža bolestivou na pohmat, ľahko sa môžu tvoriť modriny, kože stráca pružnosť, stáva sa zraniteľnejšou a náchylnejšou k infekciám. Taktiež nastávajú aj komplikácie psychické.

Podľa stupňa postihnutia rozlišujeme 4 štádiá celulitídy:

  • Príznaky „pomarančovej kože“ sú viditeľné iba pri tlaku na kožu. Napríklad pri teste, keď sa stiskom medzi dvoma prstami alebo tlakom dlaní proti sebe vytvorí kožná riasa.
  • Nerovnosti kože sú viditeľné nielen pri spomínanom teste, ale i pri napnutí svalov, pri sedení na tvrdej podložke alebo sú viditeľné pri ostrom bočnom osvetlení.
  • Nerovnosti sú viditeľné vždy bez ohľadu na státie, sedenie, osvetlenie.
  • Hrubé nerovnosti kožného povrchu, ktoré môžu byť komplikované opuchmi, monštróznym zväčšením tukového tkaniva i bolestivosťou.

 

Možnosti profesionálneho riešenia:

SmoothShapes

Exilis Elite

Estetická rázová vlna X-Wave

Mediciálna lymfodrenáž

 

Prípravky na ošetrenie celulitídy TU