Typické prejavy:

Rozšírené žilky sa môžu nachádzať v rôznych podobách na celom tele. Najčastejšie sa vytvárajú na tvári v oblasti nosa a líc, na dolných končatinách najmä v oblasti predkolenia a vonkajšej strane stehien. Ide o malé cievky pod povrchom kože, ktoré môžu byť v červenej modrej či fialovej farbe, menej alebo viac viditeľné. Môžu sa nazývať pavučinkové žilky, metličkové žilky ale aj odborne teleangtázie, kuperóza, venulectasie, rosacea. V podstate sú to prejavy žilovej nedostatočnosti. Ochorenie ciev môže byť vrodené, no môže ho ovplyvniť aj životný štýl, nadmerné opaľovanie, vystavovanie UV žiareniu, ako aj vplyv veľkých tepelných zmien. Na tvári sa prejavujú zväčša na suchej a citlivej pleti a viac postihujú ženy ako mužov.

Príčiny:

Mladá pleť býva iba veľmi zriedka postihnutá popraskanými žilkami. Až okolo tridsiateho roku života začínajú vznikať a tiež byť viditeľné žilky. Je to spôsobené tým, že steny ciev začínajú strácať svoju pružnosť. Jemné kapilárne cievky sa rozširujú do tej miery, až ich tkanivo úplne zoslabne. Ak v oslabených cievach ostáva krv, môžu sa ďalej vytvárať cievne výrony, ktorých následkom je trvalé začervenanie.

Riešenie:

Na zmiernenie prejavov sa odporúča vyradiť alebo obmedziť tieto faktory: UV žiarenie, alkohol, pikantné a korenené jedlá, sauna, horúce kúpele, opaľovanie, stres. Vhodné je užívanie látok na podporu pružnosti stien vo forme tabliet. Odporúča sa celoročné používanie krémov s vysokým UV faktorom (min SPF 30 až 50+).

Profesionálne riešenia na elimináciu žiliek:

ošetrenie žiliek laserom