Ošetrenie

Rehabilitačná rázová vlna

Terapia rázovou vlnou – Rýchla a účinná úľava od bolesti.

Rázová vlna je prístroj využiteľný vo veľa oboroch ako sú napríklad ortopédia, fyzioterapia, športová medicína či urológia. Jej hlavnými výhodami sú rýchla úľava od bolesti a obnovenie rozsahu pohybu. Zároveň sa jedná o neinvazívnu terapiu bez potreby užívať lieky proti bolesti. To všetko robí z rázovej vlny ideálny nástroj pre urýchlenie hojenia a liečbu viacerých indikácií pôsobiacich akútnu i chronickú bolesť.

Terapia rázovou vlnou je unikátne neinvazívne riešenie bolesti muskuloskeletálnej sústavy, najmä bolesti ramena, Achillovej šľachy, oblasti slabín, podkolennej šľachy, pri problémoch s „tenisovým lakťom“ a „skokanským“ kolenom, ostrohou pätnou apod. Rozpúšťa vápenaté fibroblasty, zvyšuje produkciu kolagénu, znižuje svalové pnutie, má analgetický efekt. Extrakorporálna terapia rázovou vlnou je často používaná vo fyzioterapii, ortopédii a športovom lekárstve.

Liečebné účinky

Terapi​a​ rázovou vlnou ​využíva akustické vlny s​ vysokou amplitúdou a skokovou zmenou tlaku​​. ​Tieto parametre vyvolávajú v tkanivách rad liečebných efektov, ako je napríklad urýchlenie hojenia tkanív a ​regenerácia​ buniek, ​zmiernenie bolesti a obnovenie rozsahu pohybu. Všetky procesy zmieňované v tejto sekcii, sa typicky objavujú pri terapii súčasne a sú využívané pre liečbu chronických, subakútnych i ​v niektorých prípadoch i ​akútnych indikácií.

Tvorba nových ciev

Pre zahájenie a udržovanie procesov regenerácie poškodených tkanivových štruktúr je nevyhnutný vyživujúci prietok krvi tkanív. Aplikácia akustických vĺn vytvára v šľachách a kostiach kapilárne mikrotrhlinky a výrazne zvyšuje hodnotu indikátorov rastu. Tieto procesy stimulujú rast a remodelácia nových arteriol. Nové cievy zlepšujú prekrvenie a okysličenie, čo vedie k rýchlejšiemu hojeniu ciev ako aj kostí.

Potlačenie chronického zápalu

K chronickému zápalu dochádza vtedy, keď zápalová reakcia nie je celkom potlačená. Môže poškodiť zdravé časti tela a viesť k chronickej bolesti. Uvoľnenie prozápalových zmesí môže v prípade potreby pomôcť obnoviť normálne hojivé a regeneračné procesy.

Stimulácia produkcie kolagénu

Produkcia dostatočného množstva kolagénu je nutným predpokladom pre reparatívne procesy porušených myoskeletálnych a ligamentóznych štruktúr. Terapia rázovou vlnou urýchľuje syntézu prokolagénu. Terapia usporiadáva novo vytvorené kolagenové vlákna do pozdĺžnych štruktúr. Novo vytvorené vlákna sú tak hustejšie a vytvárajú pevnejšiu štruktúru.

Rozpustenie kalcifikovaných fibroblastov

Hromadenie kalcia je najčastejším výsledkom mikrotrhlín alebo iného poranenia šliach. Akustické vlny rozbíjajú vzniknuté kalcifikácie. Terapia akustickou vlnou spúšťa biochemickú dekalcifikáciu usadeného kalcia s konzistenciou zubnej pasty a ošetrovanie šľachy. Granulárne častice kalcia sú odplavované lymfatickým systémom.

Disperzia mediátoru bolesti “Substancia P”

Substancia P je neurotransmiter, ktorý predáva informáciu o bolesti prostredníctvom uhlíkových vlákien. Tento neuropeptid je väčšinou spájaný s intenzívnou, pretrvávajúcou a chronickou bolesťou. Je využívaný k predávaniu správ bolesti centrálnemu nervovému systému. Znížením koncentrácie substancie P sa znižuje stimulácia aferentných nociceptivných vlákien a tým sa zmenšuje bolesť. Zníženie množstva substancie P, histamínov a ostatných nociceptivných metabolitov rovnako napomáha potlačiť rozvoj zápalových procesov.

Uvolnenie trigger pointov

Trigger pointy (spúšťacie body) sú hlavnou príčinou bolesti chrbta, krku, ramien a končatín. Sú spojené s hmatateľnými uzlinami v napnutých zväzkoch svalových vlákien a majú extrémne zmrštené sarkomery. Dysfunkčné sarkomery sa zmrštia tak tesne, že začínajú brániť svojmu vlastnému prekrvovaniu. To spôsobuje hromadenie odpadových produktov, ktoré postupne dráždi senzorické nervové zakončenie, čo potom spôsobuje ešte väčšiu kontrakciu. Tento začarovaný kruh je nazývaný „metabolickou krízou“. Aj keď presne liečebné účinky terapie akustickou vlnou sú stále nejasné, dá sa predpokladať, že dodávaná akustická energia odblokuje „kalciovú pumpu“. Tým zvráti metabolickú krízu v myofilamentoch a uvoľní trigger pointy.

Najčastejšie otázky pacientov:

Pomôže mi rázová vlna?

Väčšina pacientov s chronickými problémami neúspešne vyskúšala množstvo terapií. Až 80% týchto pacientov z celého sveta tvrdí, že im terapia rázovou vlnou pomohla problémy odstrániť.

Bude ma ošetrenie rázovou vlnou bolieť?

Pri terapii môžete pocítiť ľahký diskomfort v závislosti na tom, akou veľkou bolesťou trpíte. Terapia trvá približne iba 5 minút a väčšina pacientov je tento diskomfort schopná zvládnuť. Intenzita terapie môže byť upravená na základe potrieb a citlivosti pacienta.

Koľko ošetrení budem potrebovať?

Počet ošetrení závisí na indikácii a reakcii tkaniva na terapii. Terapia rázovou vlnou má kumulatívny efekt, teda typicky budete potrebovať viac než jedno (3-5) ošetrenie. Pacienti ale veľmi často pociťujú úľavu už po prvej terapii.

Ako často budem musieť na terapie chodiť?

Väčšina indikácií vyžaduje 3-5 ošetrení. Medzi ošetreniami sú väčšinou 3 až 10 dni v závislosti na pacientovej tolerancii a reakcii ošetrovaného tkaniva.

Budem po ošetrení cítiť bolesť?

U väčšiny pacientov sa po terapii objaví okamžitá úľava od bolesti. Zhuba 2-4 hodiny po terapii, môže dôjsť k chvíľkovému zvýšeniu citlivosti. Pacienti túto bolesť popisujú ako znesiteľnú a neobmedzujúcu  v ich bežných činnostiach.

Sú po terapii nariadené nejaké obmedzenia?

Odporúča sa, aby sa pacienti po terapii vyhli fyzickým aktivitám predovšetkým takým, ktoré by zapájali ošetrené miesto. Pacienti by mali zostať v pokoji zhruba 48 hodín po každej terapii.

Prečo tento zákrok u nás?

  • profesionálne laserové centrum
  • neštátne zdravotné zariadenie
  • už 15 rokov na trhu
  • špičkové originálne prístroje
  • kvalitné certifikované materiály
  • odborný personál
  • poradenstvo
  • individuálny prístup
  • diskrétnosť
  • bezplatné parkovanie pred budovou
ESTETICKÁ MEDICÍNA

CENNÍK - Rehabiltačná rázová vlna

konzultácia
30 €
1 ošetrenie / 1 lokalita
30 €
1 ošetrenie / 2 lokality
50 €
1 ošetrenie / 3 lokality
60 €
5 ošetrení / 1 lokalita
120 €