Problémy

Jazvy

Jazvy sú výsledkom hojenia kože. Všetci naň ale reagujeme iným spôsobom, čiže nie je výsledkom každého hojenia ideálna jazva.

Rozdelenie jaziev:

Jazvy môžu byť vystúpené (keloidné alebo hypertrofické), červené, hnedé alebo prepadnuté (hypotrofické) a preto musíme ku každej jazve pristupovať inak. Samostatný typ jaziev sú aj strie.

Keloid je nezhubné zmnoženie spojivového tkaniva zamše vznikajúce po poraneniach kože. Na rozdiel od jazvy presahuje cez pôvodné ložisko. Tvorba a vznik keloidných jaziev je dedičná, preto sa zvýšene vyskytuje v niektorých rodinách a u ľudí s tmavšou kožou. Najčastejšími miestami výskytu sú tvár, uši, krk, horná časť trupu, najmä v oblasti dekoltu, ako aj horné časti rúk a nôh. Výnimočne vznikajú na dlaniach a chodidlách. Čo je zaujímavé, pri poranení v tej istej oblasti môžu niekedy vzniknúť keloidy a niekedy obyčajné jazvy. Niektorí ľudia reagujú na každé poranenie vznikom keloidov. Keloidy sa vyvíjajú týždne až mesiace po poranení.
Čerstvé keloidy sú hnedočervené, najprv bledoružové a následne blednú. Po dosiahnutí určitej veľkosti rast keloidov stagnuje. Niekedy sa stratia samé, výnimočne rastú neobmedzene. Keloidy v zásade nebolia. Príležitostne sa vyskytuje bolestivosť na tlak, svrbenie. Pri starších keioidoch povrchová liečba masťami už nestačí, musia sa odstránit chirurgicky alebo pomocou lasera a následne ošetrovať ako čerstvý keloid.

Hypertrofické jazvy sú veľmi podobné s keloidnými hlavne v tom že sú vystúpené. Rozdiel je však v čase vzniku a v prejavoch. Hypertrofická jazvy vzniká zvyčajne mesiac po vzniku samotnje jazvy, keď naopak keloid vzniká až tri mesiace niekedy dokonca až rok či viac po vzniku samotného poranenia kože a prerastá až cez plochu pôvodného zranenia a má tendenciu sa zväčšovať. Hypertrofická jazva neprerastá cez plochu pôvodného zranenia a môže sa práve naopak postupom času zjemniť alebo dorovnať.

Hypotrofické – prepadnuté jazvy sú práve opakom hypertrofických jaziev, čiže ide o prepadnuté miesto alebo jamky. Njačastejšie sa s nimi stretávame ako jazvy po akné alebo po ovčích kiahniach. Môže však ísť aj o poúrazové jazvy.

Na ošetrovanie jaziev sa používa laser. Zákrok sa vykonáva v lokálnej anestézii. Jazvy, ktoré sú prepadnuté alebo ak majú mínus v pokožke, sa ošetrujú tzv. skin resurfacingom.

Pokiaľ ide o prepadnuté a ojedinelé jazvy, tieto sa môžu vyplniť kyselinou hyalurónovou, čím miestu vrátime stratený objem.
Ako doplnkovú liečbu na eliminovanie jaziev odporúčame tiež gél na jazvy,či silikónové plátky na jazvy.

Prečo tento zákrok u nás?

  • profesionálne laserové centrum
  • neštátne zdravotné zariadenie
  • už 15 rokov na trhu
  • špičkové originálne prístroje
  • kvalitné certifikované materiály
  • odborný personál
  • poradenstvo
  • individuálny prístup
  • diskrétnosť
  • bezplatné parkovanie pred budovou