Problémy

Pigmentové škvrny

Typické prejavy:

Poruchy pigmentácie kože sa prejavujú zvýšenou tvorbou kožného farbiva v určitom mieste. Môžu mať hnedé až šedohnedé sfarbenie, kde odtieň pigmentácie je určený hĺbkou a uložením kožného farbiva. Tento problém kože nazývame hyperpigmentácia. Typickým prejavom môžu byť napr. pehy, alebo drobné či väčšie plochy najčastejšie sa vyskytujúce na tvári, chrbtoch rúk, ramenách, dekolte. S prejavmi hyperpigmentácie sa stretávame u oboch pohlaví, no častejšie ňou trpia ženy.

Príčina:

Príčinou pigmentácie kože môže byť následok kožných zápalových zmien (napr. akné), niektorých kožných ochorení, UV žiarenia, mechanického poškodenia kože, no môžu vznikať aj na základe hormonálnych zmien a môžu byť aj genetického pôvodu (pehy). Pôsobenie hormonálnych zmien najviac môžeme sledovať u žien v gravidite (50-70% tehotných žien), kedy sa môžu objavovať väčšinou symetrické tmavšie škvrny na tvári, hlavne oblasti líc a na laterálnych častiach. Tento prejav pigmentácie sa konkrétne nazýva Chloasma. Na hormonálnom základe sa ale s nadmernou pigmentáciou môžeme stretnúť aj pri užívaní hormonálnej antikoncepcie, alebo v menopauze pri užívaní hormonálnej substitúcie. U mužov majú na vznik hyperpigmentácii najväčší podiel genetické faktory a vplyv UV žiarenia. Spoločným dôvodom pre obe pohlavie môže byť ešte topicky (krémy, maste, oleje) alebo perorálne (tablety) aplikované látky s fotosenzitívnym účinkom. Niektoré hyperpigmentácie môžu samovoľne vymiznúť- hlavne tie priamo súvisiace s tehotenstvom. Väčšinou však pretrvávajú a niekedy môžu byť aj veľmi ťažko liečiteľné.

Riešenie:

Cieľom liečby je obmedzenie tvorby pigmentu a tiež jeho ukladanie v koži. Existuje množstvo prípravkov, ktoré pomáhajú domácemu ošetrovaniu pigmentácií. Mali by fungovať na princípe znižovania činnosti melaninu (kožného farbiva) a umožňovať tiež rovnomerné ukladanie pigmentu v pokožke. Tieto prípravky majú bieliace alebo zosvetľujúce účinky. Najefektívnejším spôsobom na eliminovanie hyperpigmentácií je profesionálne laserové ošetrenie. Tento zákrok je vhodné vykonávať v zimných mesiacoch a to kvôli kontraindikácii so slnečným žiarením. Hlavnou podmienkou akejkoľvek liečby ako aj prevencii vzniku nežiadúcej pigmentácie je obmedzenie pobytu na priamom slnečnom žiarení, návšteva solárií a pri predispozícii alebo pri už vzniknutých hyperpigmentáciách je nutná celoročná ochrana pred UV žiarením v podobe kvalitných opaľovacích krémov min SPF 30 až 50+.

Profesionálne ošetrenie pigmentových škvŕn pozri TU

Prečo tento zákrok u nás?

  • profesionálne laserové centrum
  • neštátne zdravotné zariadenie
  • už 15 rokov na trhu
  • špičkové originálne prístroje
  • kvalitné certifikované materiály
  • odborný personál
  • poradenstvo
  • individuálny prístup
  • diskrétnosť
  • bezplatné parkovanie pred budovou